Szuly Gyula

Szuly Gyula (1917. május 11. – 2016. február 15.) szavai önmagáról, melyeket kórházi ágyán diktált le halála előtt néhány nappal:

Életemben két legfontosabb dolog a zene és a költészet. Sajnos nem lettem főhivatású zenész több okból, de úgy vélem, a vers főhivatás az életemben alkotóként is és hozzáértőként is. Ez a két művészet feltétlenül rokon egymással és nagyon sajátos jelenség a zeneszerzőnek vagy a zenei előadóművésznek a kapcsolata a költött szöveggel. Mozart azt írja apjának, „átvizsgáltam vagy 100 operalibrettónak ajánlott szöveget, köztük az imádott Hamletet is, az se jó”. De itt meg kell jegyeznünk, hogyha Mozart valamire azt mondja, hogy az nem jó, az ő operaírási szempontjáról van szó. Meg is indokolja: „Képzeljen el, apám, egy énféle operában egy megjelenő szellemet, versben elmondott sejtelmekkel. Ez nekem nem való.” Én librettót se tudtam volna írni Mozartnak, de ha zeneszerző vagyok, az se biztos, hogy magamnak, mert azt tapasztaltam, hogy a zeneszerzők olyan szövegeket választanak, melyek éppen csak attól lennének jók, amivel a zeneszerző gyengeségeiket fel tudja erősíteni. Gondoljunk Schubert csaknem 600 olyan dalára, melyek gyenge fűzfa költeményekre készültek.
A vers mellett prózát is írok. Megjelent két regényem (A Krisztinaváros lovagjai és Semmi-Alsó megállóhely). Számomra a prózának is van köze a zenéhez. Beethoven a VI. szimfóniában tételenként prózában megírja, hogy mit kell érezni.


Harangszó vagy levesnóta
Harangszó vagy levesnóta

Szerző: Szuly Gyula

Kategóriák:
Novellák és kisprózák

Közzétéve 2 éve

Ismeretlen úton jön a múlt
Ismeretlen úton jön a múlt

Szerző: Szuly Gyula

Kategóriák:
Versek

Közzétéve 1 éve

Harangszó, vagy levesnóta
Harangszó, vagy levesnóta

Szerző: Szuly Gyula

Kategóriák:
Novellák és kisprózák

Közzétéve 1 éve