Intelmek

Írta: Szabó Jolán


Közzétéve 1 éve

Megtekintések száma: 254



Intelmek

- A bográcsozás bizony férfitudomány! – mondja nevetve keresztfiának Paprikás Tóth Tibor, miközben a kertben szalonnasütéshez kialakított négyszögletes, téglából és samottból kialakított tűzrakó helyen felállítja a bogrács állványát, hosszan igazgatva a háromlábú alkotmányt, hogy az stabilon álljon.

A viaszosvászonnal leterített kerti asztalon kisebb-nagyobb műanyag tálkákban várják sorsukat a marhagulyás összetevői, a felkockázott hús, a megtisztított és feldarabolt zöldségek, hagymák, kis üvegekben használatra készen sorakoznak a fűszerek, melyeket a háziasszony, Olga néni készített férje keze ügyébe, mintegy elismervén a férfi főzési tudományát, ám okulva az előző hasonló bográcsozás tapasztalatából, amikor az előkészítési munkákat is a családfőre bízta, aki bizony kifelejtette az ételből a krumplit és a fokhagymát. Gondosan letakarta egy fehér abrosszal, megvédendő a bogarak ellen, elvégre tíz jósnő sem tudná eltalálni felhasználásuk időpontját. Most nem lehet elkapkodni a főzést, mert a keresztlányáék jöttek vendégségbe, hogy meghívják őket szóban is az esküvőjükre és egyben átadják e jeles eseményre készült igen díszes nyomtatott meghívót is.
Előző este hosszan vitatkozott Olga asszony a férjével az ifjú párnak főzendő ebéd mibenlétéről, végül úgy döntöttek, hogy annak elkészítésében mindkettőjüknek fontos szerep jut. Tibor bográcsban főzi a gulyást, felesége nagysága pedig háromféle süteménnyel kápráztatja el a vendégeket.
A gyanútlan ifjú pár a tízórás vonattal érkezett és fél tizenegykor már tízóraiztak. Megittak néhány gyűszűnyit az ötvenfokos pálinkából, amitől Marci, a vőlegény, azonnal felbátorodott, s kapott a lehetőségen, hogy Tibor bácsi mellett kuktáskodjon a bogrács mellett. Panni vihogott a dolgon és közölte a jövendőbelijével, márpedig ő sem marad ki az ebédkészítésből, ezért Olga nénivel tart.
Pattog a tűz a bogrács alatt, benne a zsíron fonnyad a hagyma, amikor Tibor előveszi a kisebbik demizsont, abban tartja az asszonynép elől eltitkolt kétévi borát, amit különleges alkalomra tartogatott. Mi lenne ennél különlegesebb alkalom, mintsem a keresztlánya esküvői meghívása? Jó gyereknek látszik a Marci, már harmadszor találkozik vele és éppen ideje, hogy felvilágosítsa a férjeknek szánt szentenciákról, csak elébb kissé meg kell alapozni a hegyi beszédet, amelyhez némi bátorság szükségeltetik. A kétéves bor itatja magát, akkor is, ha vizespohárból isszák, mert azokat készített ki nekik Olga asszony hűtött ásványvízhez. Hiába, jó asszony Olga, még harminchat évi házasság után is a kedvébe jár. De tett is ezért éppen eleget. Amit az asszony nem hall és nem lát, arról nem tud, és megmarad abban a hitben, hogy párja párját ritkítóan hűséges férj. No, ennek a tudománynak a mibenlétéről kell felvilágosítania a Marci gyereket. Megtette ezt annak idején a három fiával is, és náluk is bevált a módszer. Náluk nincs válás a családban.
- Marcikám, isten éltessen benneteket! – emeli koccintásra a telitöltött poharát.
- Köszönjük, Tibor bátyám! Ám nekem már elég lesz a borból, mert kiütöm magam, mire elkészül az ebéd.
- Dehogy ütöd ki magad! Kellett ez a három pohár borocska ahhoz, hogy megjegyezd, amit mondok. A fiaimnak is elmondtam a tartós házasság titkát, és úgy döntöttem, megosztom veled is. Persze, nem kell feltétlen megfogadnod, de nálunk ez bevált családi fogás.
Pirospaprikát szór a megpirult hagymára, rádobja a zúzott fokhagymát, majd beleforgatja a húst. Gondosan kavargatja, hadd fürödjenek a paprikás zsírban a húskockák, s egyenletesen felpiruljanak, mert az adja meg az étel igazi ízét.
- Gyere, ülj ide mellém, nem akarok hangosan beszélni, mert az asszonynépnek éles a füle, még a harmadik szomszéd tyúkjának a kárálását is meghallják a zárt ajtón keresztül. Marci fiam, a legfontosabb, hogy sose hazudj a feleségednek, mert arra előbb utóbb rájön! Ha nem akarsz valamit elmondani neki, akkor ne tedd, de az igazság azon valós szeletével traktáld, amivel nem bántod meg. Ez azért is jó módszer, mert nem kell hazugságokat megjegyezned, ráadásul ártatlan képpel előadhatod, elvégre igazat szólsz.
- De Tibor bátyám! Miért kellene hazudni a feleségemnek?
- Én azt nem tudhatom, gyerekem, de előfordulhat. Azt azonban fogadd meg, hogy szeretik az asszonyok, ha udvarolnak nekik. Mondd neki gyakran, hogy számodra ő a legszebb, legokosabb asszony a világon, akit imádsz, és akire nagyon büszke vagy. Mert ezt akarja hallani, és ha te nem mondod neki, akkor szívesen meghallgatja, ha más férfi mondja.
- Panni nem olyan!
- Hajaj, majd olyan lesz! Majd beszéljünk erről egy év múlva! Kívánatos bevezetni egy heti rendszert, amelynek lényege, hogy mindkettőtöknek legyen egy estéje, amikor a másik nem kérdezi, hová mész, mit csinálsz. Nálunk ez nagyon bevált. Keddenként munka után összejövök a barátaimmal és kártyázunk. Időnként éjfélig is. Csütörtökönként pedig Olga nénéd tölti drága idejét a barátnőivel. Tudod, hogy milyen fiús estéket csaptunk a gyerekeimmel azokon az estéken? Hajaj! De erről most nem mesélek.
- Nekem nincsenek kártyás barátaim!
- Majd lesznek, fiam, csak idő kérdése. De az sem baj, ha sakkoztok, fallabdáztok, fociztok, vagy pusztán söröztök. Nem érted a lényeget? Lesz egy estéd, amikor azt csinálsz, amit akarsz! Ehhez szükségeltetik egy nagyon jó barát is, akire bármikor hivatkozhatsz, és aki álmából felkeltve is szemrebbenés nélkül tud a nejednek mesélni a közös estéteken történtekről, hosszan és hihetően részletezve, mint vesztetted el a piros ultit, vagy nyerted meg a durtmarsot, pedig gyenge lapod volt, de ez az ő hibája, mert nem hívta időben a tök ászt.
- Ez tetszik nekem!
- Na, látod! Természetesen ez kölcsönös alapon működik, mert a barátod nejénél neked kell hasonló helyzetben helyt állnod! Aztán azt is jegyezd meg, hogy mielőtt hazatérnél a hosszabb kiküldetésből, ne felejts el hazatelefonálni és megmondani az érkezésed pontos időpontját. Nem azért, mintha megcsalna az asszony, de add meg neki az esélyt arra, hogy megfelelő fogadtatásban részesítsen. Például a kedvenc ételeiddel várjon!
- Hát, az kissé nehezen menne, mert Panni nem tud főzni!
- Megtanul, Marcikám, emiatt ne aggódj! Minden rendes családban a közös élethez hozzátartozik a közös kassza. Így a helyes! De ez nem jelenti azt, hogy neked ne legyen egy kis tartalék pénzed, amiről rajtad kívül senki sem tud, amihez hozzányúlhatsz, ha úgy hozza a helyzet.
- Tibor bátyám, nálunk nem lesz olyan helyzet! Mindent közösen megtervezünk!
- Á, nem úgy van az! Egyszer köt az ember házasságot, legalább is úgy tervezi, de ki tudja, mit hoz az élet! Időnként megkóstolhatod más nő főztjét is! Ha tudnád, milyen hosszú egy házasság? Néha kell egy kis változatosság! Az pedig pénzbe kerül! Jól jegyezd meg, Marcikám, számodra a világon a legfontosabb a feleséged! Emiatt, adott esetben reá a szeretődnek adott ajándék értékének a minimum a dupláját költsd! Ennek örül az asszony is, meg te sem felejted el, hogy számodra a feleséged aranyat ér! No, felöntöm a gulyást vízzel, beleteszem a zöldségeket és ideje inni egy pohár bort! Mielőtt megpimpósodna, vagy Olga nénéd észrevenné, mert az utóbbi esetben elkobozná, a saját érdekünkben, nehogy berúgjunk, mielőtt elkészülne az ebéd. Márpedig szomjasan nem jó főzni! A víz meg csak mosakodásra való!
Olga asszony elhúzza a firhangot az nyitott ablak elől, mert a konyhában már melegebb van, mint odakinn az udvaron. Hangosan felnevet, amikor meglátja, milyen könnyedén emeli fel férje a demizsont, hogy teletöltse borral a poharakat, ami egyértelműen arról tanúskodik, hogy a dugi bor felét már megitták. Három literes a fonott üveg. Pillanatokon belül felönti Tibor a bort egy üveg ásványvízzel, hogy kitartson az ital a főzés végéig. Igyák csak, úgyis kiizzadják a kinti melegben. Serénykedik Pannika, pedig még látni is rossz, mennyire balkezes. Nem baj, majd megtanulja a sütés-főzés tudományát, mert rákényszerül. Hiába, azt nem tanítják az iskolában, de még az egyetemen sem, otthon pedig az édesanyja főztjét eszi, illetve ette eddig.
- Kislányom, két nyújtódeszkám és nyújtófám van, egyiket ifjú asszonyként kaptam, a másikat meg a nagyanyámtól örököltem. Egyiken te dolgozol, a másikon meg én. Majd mindig mondom, vagy mutatom, mit tegyél. Hanem elmondanám neked is a szentenciákat, amiket a menyeimnek mondtam. Nem kötelező megfogadni, de jó, ha tudsz róluk.
- Köszönettel veszem, keresztanya!
- Jól van Pannikám, örülök neki. A legfontosabb dolog, hogy gyakran hangoztasd a férjed előtt, hogy mennyire biztonságban érzed magad mellette! Semmi rossz nem érhet, míg érzed a szeretetét, a keze érintését, már maga az a tény is megnyugtat, ha egy levegőt szívhatsz vele.
- Egyenesen imádom Marcit!
- Azért nem kell túlzásba esni! Érzi azt a nélkül is, ha ezt kimondanád!
- Mi mindent őszintén megbeszélünk!
- Hát, nem lesz mindig így! Nem akarlak elkeseríteni, de majd rájössz, hogy amiről nem tud a férjed, az számára nem is létezik. És időnként ez a jó!
- Nincs olyan, amiről nem tudhatna!
- Még nincs, gyerekem! De lesz! Elég, ha arra gondolsz, hogy valamelyik férfi munkatársad megdicséri a frizurádat, vagy az új ruhádat. Elmeséled neki, és ő máris arra gondol, hogy idegen férfiakkal flörtölsz! Jobb a békesség!
- Igaz, eléggé féltékeny típus a vőlegényem!
- Na, látod! Éppen ezért már a házasságotok elején érdemes elvetni bizonyos szabadság magvát. Nálunk az a bevált módszer, hogy hetente egy este azt csinálunk, oda megyünk, ahová csak akarunk. Tibor keddenként kártyázik, csütörtökönként meg én megyek el kávézni a barátnőimmel.
- Mi jobban szeretjük kettesben tölteni az időt!
- Természetesen! Nem kötelező a két szabad este kihasználásra, de legyen meg a lehetősége, amikor mindegyikőtök azt csinál, amit akar. Valamennyi házasságban eljön az idő, amikor kell némi szabadság. Ezért legyen egy kebelbeli barátnőd, aki bármikor kész szemrebbenés nélkül előadni a férjednek, hogy kettesben kávéztatok, vagy megnéztetek egy jó filmet, vagy több órán át szépítkeztetek egy szépségszalonban. Kölcsönösen szükségetek lesz erre a kegyes hazugságra.
- Mi nem hazudunk egymásnak!
- Nem is kell! Sőt, a másikat sem szabad hazugságra kényszeríteni! Ha hosszabb időt távol maradsz az otthonodtól, mindig előre jelezd, hogy mikor érsz haza, mert ezzel megadod a lehetőséget számára, hogy kellemes fogadtatásban részesítsen. Elképzelni sem tudod, mekkora rendetlenséget képes produkálni a lakásban egy magára hagyott férfi! De a fordítottjához is ragaszkodj! Hasonló helyzetben ő is pontosan és időben jelezze érkezése időpontját. A férj távollétét ki kell használni! Akkor az ember nem főz, mos, takarít, vasal, hanem azt teszi, amihez kedve van! Vásárolgat, rég nem látott barátnőkkel múlatja az időt. Ehhez persze pénz is kell, amit nem ildomos a közös kasszából fedezni, ezért mindig legyen egy kis tűpénzed.
- Ez eszembe sem jutna! Mindig azt mondja Marci, hogy vegyem meg magamnak, ami tetszik.
- Tapasztalatom szerint ez csak átmeneti időszak! Felteszi majd neked is a kérdést, miért vettél új ruhát, amikor ott sorakoznak a szekrényben a soha nem hordott ruháid, holott sokkal nagyobb szükség lenne egy barkács készletre, függöny cserére, vagy éppen a fürdőszoba felújítására. Mind e közben eltelik néhány hét, és láss csodát, minden ok nélkül beállít egy méregdrága ékszerrel, vagy bundával, vagy társas úti befizetéssel. Na, akkor, kislányom, tudnod kell, hogy félrelépett a drága. Az indok nélküli értékes ajándékok azt jelentik, hogy megcsal a férjed. Nincs ezzel semmi baj, kezelhető jelenség. Vigyázz, még elvágod a kezed!
- Véletlenül megcsúszott a kezemben a csőröge vágó!
- Ne csússzon meg! Amint úgy ítéled meg, hogy túl gyakran és túl értékes ajándékokat kapsz, akkor ártatlan hangon az esti vacsora közben elejtesz néhány mondatot egy férfi kollégádról vagy üzleti partneredről, aki hiába flörtöl veled, neked nem kellene, akkor sem, ha Jaguárral hordozna, mert megcsalta a nejét, aki kidobta, kisemmizte, ráadásul a szeretője is elhagyta. Kutyából nem lesz szalonna, és te abban a szerencsés helyzetben van, hogy van egy okos, rendes férjed, aki a tenyerén hordoz, és nem született meg az a férfi, aki miatt elhagynád.
Végszóra belép a konyhába Marci. Vigyorog, majd a fülig ér a szája, amely az elfogyasztott bor jótékony hatása.
- Mit kell elhagyni, kicsim? – lép menyasszonyához, átöleli, megpuszilja. – Azt üzeni Tibor bátyám, pár perc múlva kész a gulyás!
- Jól van, gyerek! Vigyázzatok a sütőben lévő süteményre, addig megterítek!
Előbb azonban jó háziasszony módjára megnézi, mit produkált a férje. Megkóstolja a gulyást, valóban ízletes. Tibor követi szemével Olga asszony minden mozdulatát.
- Ízlik?
- Jót főztetek! Elfogyott a bor?
- Elpárolgott. Te is elmondtad Panninak a magadét?
- Megbeszéltük, nem?
- Szeretlek, Olgácska!
- Én is megtartalak, te pernahajder!
Külső szemlélő képtelen lenne eldönteni, melyik párnál nagyobb a szerelem.