Írta: Pődör György
Közzétéve 2 éve
Megtekintések száma: 522
Hol is vagy, Milétosz?
Múltjában keresd Milétoszt,
hol élt egykor pár jó görög.
csak romok, semmi nem örök,
múltat jövő folyton kifoszt.
Szél sóhajt, vagy nimfák fia,
netán a kóbor farkasok?
Hisz jött-ment arra falka sok,
néha-néha egy hárpia.
Legendák, mítoszok földje,
hol mesélnek az ősidők
korokról, melyből hős kinőtt,
hogy feledés majd befödje.
Volt erre gazdag, nagy polisz,
izzadt rabszolga és szabad,
változtak ideák, szavak
s gondolkodni mert pár komisz.
Más a csillagokra nézett,
vagy bűvölte a számokat,
ki lét-titokra ráfogad,
az kora bölcsévé érett.
Viharra vihar, porra por,
egykor ez, máskor az győztes.
A világ népekből szőttes,
kevésnek maradt oltalom.
Nekem a nagy bölcsek neve
és tanításuk is étosz.
Bennem ők mára Milétosz,
amit nem söpört el heve.
Kedves Olvasó! Milétoszról már sokat hallottál klasszikus olvasmányaid, tanulmányaid során. Ezzel én is így voltam, amíg rá nem döbbentem, valójában történelme kis szeletéről hallottam csupán.
Egy ókori város volt Anatólia nyugati partvidékén (a mai Törökország területén), a Maeander folyóhoz közel. A település már a bronzkor óta lakott volt, népek és kultúrák váltották egymást. Amivel neve örökre beíródott a tudomány nagykönyvébe, az, hogy itt működött az első görög filozófiai iskola. Az írás megjelenésének és elterjedésének köszönhetően – a görög földön jelentős változás megy végbe:
a zárt, hagyományos társadalom átalakul nyitott társadalommá, az új értékek a régiek helyébe léptek. A poliszokban kialakult a magántulajdon, s ennek alapján egy olyan társadalmi réteg, amely egyben a filozófiai gondolkodás létrehozója lesz. A mítoszból a filozófiába való átmenet e változás velejárója és következménye, amely inkább politikai, társadalmi és vallásos természetű volt. A polisz kialakulása és fejlődése átalakította a korábbi arisztokratikus szerkezetű társadalom hésziodoszi nézeteit, a régi isteneket és hősöket nagyrészt idejétmúlttá tette. E változások főként Ióniában, azon belül Milétoszban voltak megfigyelhetők. Ugyanis Milétoszba a lakosai által alapított településekről, valamint az ókori Kelet több országából és az Égei-tenger szigeteiről ide áramlottak a korabeli kultúra szellemi és anyagi javai. Emiatt a különféle kultúrák találkozásának központja lett.
Természetfilozófusok Az első nagy milétoszi gondolkodók: Thalész, Anaximandrosz és Anaximenész voltak. Tényként fogadták el a valóságos lét elsődlegességét, azaz materialisták voltak. Mindhármuk gondolkodását
egy egyedüli ősi anyagi elem feltételezése határozta meg, mert a valóság lényegét egységes elvként próbálták megközelíteni, a világ lényegét a sokféleség egységének tartották. A sokféleségben pedig felfedezték a dolgok lényegét alkotó ellentétességet. A Végtelen átlóján című, a görög filozófusokat felsorakoztató versgyűjteményem egyik verse ez. Okkal: a máig ható görög filozófiai iskolák első és fontos állomása ez.